PIERRE BALMAIN

Pierre Alexandre Claudius Balmain urodził się w St. Jean de Maurienne we Francji 18 maja 1914 roku, zmarł 29 czerwca 1982 roku w Paryżu. Ojciec jego zmarł, kiedy Pierre był w wieku 6 lat. Jego matka Francoise pracowała w niewielkim butiku z odzieżą, prowadzonym przez jej dwie starsze siostry. W związku z tym Pierre od najmłodszych lat miał styczność z projektowaniem i szyciem. Jego wspomnienia z dzieciństwa dotyczą przede wszystkim zabaw w miejscu pracy mamy. Ciągłe obcowanie z tkaninami i krawiectwem już od najwcześniejszych lat dzieciństwa, na tyle ukształtowało wrażliwość Pierra, że już w zasadzie jego życie nie mogło potoczyć się w inny sposób. Urodzony we francuskim regionie Savoie, zaczął studiować architekturę w Ecole des Beaux Arts w Paryżu, jednak studiów tych nigdy nie skończył. Cały swój czas poświęcał na projektowanie strojów. W roku 1934 udał się ze swoimi projektami do Roberta Pigueta. Właśnie wtedy zarobił pierwsze pieniądze na swojej pasji. Była to jego pierwsza sprzedaż zaprojektowanych i wykonanych przez siebie kreacji. W latach 1934 -1939 odbył staż w Molyneux.

W miedzyczasie, najprawdopodobniej w roku 1936 został zmuszony do odbycia służby wojskowej.

W roku 1945 otworzył swój własny dom mody. Pierwszą pokazaną kolekcją była kolekcja długich spódnic z małymi gorsetami. W roku 1951 Balmain otworzył kolejne butiki w Stanach Zjednoczonych. Właśnie lata pięćdziesiąte stanowią najlepszy okres w jego twórczości. To czas, w którym nastąpił największy rozkwit kariery w życiu projektanta, który od najwcześniejszych lat zdradzał niesamowite zdolności do projektowania zarówno sukien wieczorowych jak dziennych, prostych stylowych kreacji.

W roku 1946 pojawiły się na rynku pierwsze perfumy sygnowane nazwiskiem Balmain, które zostały dedykowane matce projektanta.

Wkrótce Pierre Balmain zasłynął jako wybitny kostiumograf. Został nominowany do Tony Award za najlepsze kostiumy, otrzymując nagrodę Drama Desk Award za projekt oraz wykonanie kostiumów do Happy New Year.

Po śmierci Pierra w 1982 roku, domem mody Balmain zaczął kierować Eric Mortensen – prawa ręka wybitnego projektanta. W latach 1993 – 2001 firma znalazła się we władaniu Oscara de la Renta. Następnie do roku 2011 dyrektorem artystycznym domu mody Balmain był Christophe Decarnin. Kolekcje wychodzące spod jego ręki sprawiły, iż w ostatnich latach marka przeszła prawdziwy renesanas. Połączenie klasyki z rock n’ rollowym wydaniem było strzałem w dziesiątkę. Zdecydowane kolory, obcisłe krótkie sukienki z elementami złota, marynarki z mocno zarysowanymi ramionami, podarte jeansy czy ćwieki sprawiły, iż marka Balmain stała się jedną z najbardziej pożądanych marek na świecie. Złota sukienka prezentowana w pokazie jesień/zima 2010/2011, w której wystąpiła Anja Rubik stała się prawdziwym hitem jesieni. Została pokazana na sześciu okładkach najbardziej popularnych magazynów o modzie.

Obecnie funkcję dyrektora artystycznego Balmain pełni niespełna 25 letni Olivier Rousteing, prawa ręka Christophe Decarnin. W sezonie wiosna/lato 2012 miał nie lada trudne zadanie do wykonania bowiem w tym czasie została zaprojektowana pierwsza kolekcja Balmain pod jego przewodnictwem. Młody projektant wywiązał się z zadania bardzo dobrze. Zaprezentowana przez niego kolekcja przedstawia większy zwrot w kierunku klasyki niż rock n’ rolla. Miejmy jednak nadzieję, że rockowe stylizacje, wprowadzone do marki przez Chistopha nigdy w stu procentach jej nie opuszczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Powrót na górę