Zofia Maria Batycka, urodzona 1 listopada 1907 roku w Lisku, była polską aktorką i laureatką tytułu Miss Polonia w 1930 roku. Zdobywając koronę najpiękniejszej Polki, a następnie tytuł wicemiss Europy, zyskała międzynarodową sławę. Choć jej kariera filmowa nie spełniła wszystkich oczekiwań, zapisała się na kartach polskiego kina jako utalentowana i piękna aktorka. Zmarła 6 kwietnia 1989 roku w Los Angeles.
Wczesne życie i edukacja
Zofia Batycka pochodziła z Lwowa, gdzie urodziła się w rodzinie galicyjskiego adwokata Eugeniusza Batyckiego i Janiny z domu Podstawskiej. Jej rodzice byli właścicielami pałacu Turkułłów-Comello we Lwowie, co zapewniało jej dostatnie życie wśród lwowskiej inteligencji. Batycka kształciła się w gimnazjum we Lwowie, a następnie w szkole gospodarczej w Snopkowie. Była osobą wykształconą i ambitną, co później pomogło jej w zdobywaniu sukcesów zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Sukcesy w konkursach piękności
Przełomowym momentem w życiu Zofii Batyckiej był rok 1930, kiedy zdobyła tytuł Miss Polonia. Ten sukces otworzył jej drzwi do międzynarodowej kariery. W tym samym roku została również wicemiss w konkursie Miss Europy, co dodatkowo umocniło jej pozycję w świecie piękności i przyciągnęło uwagę mediów.
Kariera filmowa
Zofia Batycka nie ograniczyła się jedynie do sukcesów w konkursach piękności. Próbowała swoich sił jako aktorka filmowa, zyskując uznanie dzięki kilku rolom w polskich produkcjach. W latach 1929–1931 zagrała w sześciu filmach, w tym w takich produkcjach jak „Grzeszna miłość” i „Moralność pani Dulskiej”. W swoich rolach najczęściej wcielała się w postacie kobiet szlachetnych i emocjonalnych, a jej naturalna uroda dodatkowo przyciągała uwagę widzów.
Mimo sukcesów na polskiej scenie filmowej, Batycka marzyła o międzynarodowej karierze. W 1932 roku podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową „International Artists” i wyjechała do Hollywood, mając nadzieję na wielką karierę. Niestety, jej marzenia o podboju światowego kina nie spełniły się, a aktorka nie zagrała w żadnym filmie amerykańskim.
Życie po powrocie do Europy
Po nieudanej próbie zaistnienia w Hollywood Zofia Batycka powróciła do Polski w 1934 roku. Po powrocie kontynuowała pracę na scenie, występując w teatrach. W 1938 roku wyszła za mąż za Holendra François Pittevila, z którym zamieszkała w Antwerpii. Jej życie uległo zmianie, a aktywność zawodowa stopniowo ustępowała miejsca życiu prywatnemu.
Życie po wojnie
Po II wojnie światowej Zofia Batycka ponownie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedliła się w Los Angeles. Po śmierci męża pracowała jako nauczycielka języków obcych – władała czterema językami. Z czasem zaczęła pracować w galerii „Bac Street Antiques”.
Batycka, mimo upływu lat, pozostała osobą aktywną i niezależną. Zmarła 6 kwietnia 1989 roku w Los Angeles, a jej ciało zostało pochowane na cmentarzu Hollywood Forever Cemetery, który jest miejscem spoczynku wielu znanych postaci z branży filmowej.